Ładowanie…

Muzeum Wisły w Wyszogrodzie

Jesteś miłośnikiem historii? Jeżeli tak, to interesującym sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu może być wizyta w Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.
Zacznij przygodę

Zbiory

W Muzeum Wisły w Wyszogrodzie można znaleźć setki eksponatów między innymi z takich kategorii jak:

  • archeologia, w tym miedzy innymi pozostałości po narzędziach wykorzystywanych na przestrzeni stuleci, w tym także w tak zamierzchłych czasach jak epoka neolityczna. Oprócz tego można tu znaleźć na przykład ozdoby wykonane z brązu itp.,
  • etnografia, z naciskiem na wytwory lokalnej tradycji ludowej sannickiej, rawskiej czy kurpiowskiej,
  • kultura — rękodzieła, obrazy itp. stworzone przez przedstawicieli lokalnej kultury,
  • historia najnowsza (historia dwudziestego wieku, w tym w szczególności pierwszej i drugiej wojny światowej).

Uzupełnieniem zbiorów są liczne fotografie i ryciny, które pokazują potencjał tkwiący we florze i faunie ziemi wyszogrodzkiej.

Każdy z wyżej wymienionych obszarów zawiera eksponaty, które uwypuklają różnorodność okolicznej kultury i tradycji. Duży nacisk kładzie się na tradycję żydowską — przedstawiciele tego narodu odegrali ważną rolę w kilkusetletniej historii Wyszogrodu.

Bogate zbiory oraz przepiękna okolica okolica to czynniki, które sprawiają, że niewielkie Muzeum Wisły w Wyszogrodzie jest istną perła wśród mazowieckich, a — zdaniem niektórych — nawet polskich muzeów. Miejsce to powinien odwiedzić zdecydowanie każdy, kto jest miłośnikiem historii oraz lokalnej społeczności oraz jej kultury i tradycji.